Eker | Medya | Haberler | ÇALIŞANLARI EKER’İ YAKINDAN TANIYACAK,  38 yıldır tüketicilerini kalite ve tazelikle buluşturan Eker Süt Ürünlerinin İnsan Kaynakları departmanın düzenlediği bir organizasyonla; büyük Eker ailesinin ayrılmaz parçalarından olan plasiyer, yüklemeci ve sipariş elemanlarının gelişimlerini sağlaması, birbirleriyle kaynaşması , çalıştığı firmayı ve diğer birimleri tanıması amacıyla Mustafakemalpaşa fabrikada iki günlük bir eğitim verildi. Eker'in 23 farklı lokasyonundan gelen 40 kişilik gruba birinci gün; Eker'in tarihçesi, ürünler, marka stratejileri, pazarın durumu, rakipler, şirket politikaları, satış stratejileri, üretim süreçleri anlatılırken kalite, üretim planlama ,lojistik, iş sağlığı ve güvenliği , insan kaynakları ve iletişim eğitimi verildi. Mustafakemalpaşa fabrika gezisi de yapılarak çalışanlar Eker ürünlerinin hangi hassasiyette üretildiklerini gördüler. İkinci gün ise; satış becerileri, sipariş, depo ve yüklemede güvenlik kuralları eğitimi verildi. Iki ayda bir düzenli olarakyapılacak bu eğitim programıyla tüm Eker çalışanlarının oryantasyonun tamamlanması hedeflenmektedir. Iki günlük eğitim programının sonunda çalışanlar hem birbirleriyle kaynaşıp hem de donanımlarını geliştirerek mutlu bir şekilde ayrıldılar. , Süt Ürünleri, Ayran, Yoğurt, Sütlü Tatlılar, Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Kaymak, Tereyağı, Kefir, Pastörize Süt, UHT Süt, Bursa, Protein, Yoplus, Şirinler, Koşu, Yelken, Olympos Regatta, Eker I Run, Murekkep, Ahmet Eker, Nevra Eker, Özge Kiraz, Emre Yazgan, Sütlü Tatlı, Puding
ÇALIŞANLARI EKER’İ YAKINDAN TANIYACAK
Eker çalışanları büyük Eker ailesinin ayrılmaz bir parçası olarak daha verimli olabilmeleri için bir dizi eğitimden geçti.
2015-10-15
 38 yıldır tüketicilerini kalite ve tazelikle buluşturan Eker Süt Ürünlerinin İnsan Kaynakları departmanın düzenlediği bir organizasyonla; büyük Eker ailesinin ayrılmaz parçalarından olan plasiyer, yüklemeci ve sipariş elemanlarının gelişimlerini sağlaması, birbirleriyle kaynaşması , çalıştığı firmayı ve diğer birimleri tanıması amacıyla Mustafakemalpaşa fabrikada iki günlük bir eğitim verildi. Eker'in 23 farklı lokasyonundan gelen 40 kişilik gruba birinci gün; Eker'in tarihçesi, ürünler, marka stratejileri, pazarın durumu, rakipler, şirket politikaları, satış stratejileri, üretim süreçleri anlatılırken kalite, üretim planlama ,lojistik, iş sağlığı ve güvenliği , insan kaynakları ve iletişim eğitimi verildi. Mustafakemalpaşa fabrika gezisi de yapılarak çalışanlar Eker ürünlerinin hangi hassasiyette üretildiklerini gördüler. İkinci gün ise; satış becerileri, sipariş, depo ve yüklemede güvenlik kuralları eğitimi verildi. Iki ayda bir düzenli olarakyapılacak bu eğitim programıyla tüm Eker çalışanlarının oryantasyonun tamamlanması hedeflenmektedir. Iki günlük eğitim programının sonunda çalışanlar hem birbirleriyle kaynaşıp hem de donanımlarını geliştirerek mutlu bir şekilde ayrıldılar.